Ερυθρόλευκη επιστροφή στους τίτλους! Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Την κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός καθώς στον μεγάλο τελικό του Final πραγματοποίησε την μεγάλη ανατροπή από το -12 και κρατώντας τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο, επέστρεψε στο βάθρο του θεσμού ύστερα από 11 χρόνια κερδίζοντας με 81-73...

Από το μακρινό 2011 είχε να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός ωστόσο στα «Δύο Αοράκια» και στην... επιστροφή των Final 4, έμελλε να πιστοποιήσει τον τίτλο του φαβορί και να προσθέσει το 10ο τρόπαιο στη συλλογή του. Μάλιστα αυτό ήταν και ο πρώτος τίτλος των «ερυθρολεύκων» ύστερα από έξι χρόνια και συγκεκριμένα από το πρωτάθλημα του 2016!

Και μάλιστα έχοντας πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή βάσει της εικόνας του αγώνα έως το 29'! Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος του τελικού έχοντας προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά (59-47 στο 25') αλλά στην τελευταία περίοδο υπέστη ολικό «μπλακ άουτ» καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει εντός παιδιάς και με το εκπληκτικό 23-6 έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα και από τη στιγμή που τον υποχρέωσε σε 0/3 εντός παιδιάς στο πρώτο δίλεπτο έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 7-0. Όμως το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα ύστερα από 2:30 λεπτά αγώνα έμελλε να βάλει φρένο στο «πράσινο» μομέντουμ. Με τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοβ να «ανοίγουν» την άμυνα του «τριφυλλιού» με μακρινά σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν επιμέρους 10-2 και πήραν το προβάδισμα με 9-10 στο 5'. Η αποχώρηση με τρία φάουλ του Μποχωρίδη έκανε πιο ελαστική την άμυνα πάνω στον Ελληνοαμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού, ενώ την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν στόχο έξω από τα 6.75 μέτρα.

Μετά το 15-15 του 8' ο Ολυμπιακός μπόρεσε να φτάσει για πρώτη φορά στο +4 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (15-19 στο 9') πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-21. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 5/5 δίποντα (!) αλλά και... 2/10 τρίποντα, τα οποία και «πλήρωσε» για το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Την ίδια ώρα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ άστοχη στα δίποντα με 4/13 ωστόσο είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα (Ντόρσεϊ 8π., Βεζένκοβ 6π.)

Έκτοτε το ματς πήρε για τα... καλά τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά με τον Παναθηναϊκό να στηρίζεται στην ουσία σ' έναν παίκτη! Ο Νεμάνια Νέντοβιτς αποτελούσε την αιχή του δόρατος έχοντας πετύχει 13 πόντους σε διάστημα 13 λεπτών! Στο 15' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (29-29) με τους δύο προπονητές να ανακατεύουν συνεχώς την τράπουλα και να προσαρμόζουν την τακτική τους από λεπτό σε λεπτό. Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν... ματσάρα! Όμορφες φάσεις, τρίποντα και το σασπένς στο αποκορύφωμα. Ο Σέρβος γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε να «βομβαρδίζει» με αποτέλεσμα να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 37-34.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο +6 ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο (43-37) το οποίο έκλεισε στο 45-39. Στο πρώτο μισό του ματς ο Νέντοβιτς είχε πάρει «φωτιά» έχοντας 19 πόντους με 5/5 βολες, 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ συνολικά ο Παναθηναϊκός μέτρησε 11/11 βολές, 8/12 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 13-3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός είχε ως καλύτερο τον Βεζένκοβ με 14 πόντους (2/3 βολές, 3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και παρά το γεγονός ότι βελτιώθηκε στα δίποντα (10/21) είχε μόλις 4/13 τρίποντα όπως επίσης 8-7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη.

Μάλιστα ένα τρίποντο του Μέικον με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου έστειλε την διαφορά στο +9 για τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (48-39 στο 21'). Έως το 23' οι «πράσινοι» κρατούσαν σταθερά μια διαφορά στο σκορ (54-46) αλλά είχαν να αντιμετωπίσουν και ένα μεγάλο πρόβλημα καθώς ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε φορτωθεί με τρία φάουλ. Παρόλα αυτά ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +12 για τον Παναθηναϊκό (59-47) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και αυτό χάρη στον Οκάρο Ουάιτ (13π.), ο οποίος είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Νέντοβιτς ενώ πολυ καλύτερες ήταν οι επιλογές του Ντάριλ Μέικον (10π., 3ασ.).

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο 67-58 και αυτό χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα! Έως το 30' είχαν 16/23 δίποντα και 8/23 τρίποντα αν και είχαν χάσει τα ριμπάουντ (16-3 έναντι 15-9). Ο Ολυμπιακός ειχε 15/29 δίποντα και 6/18 τρίποντα, ενώ ο Ντόρσεϊ συνέχισε από εκεί που είχε ξεκινήσει στην 1η περίοδο (13π.) βοηθώντας ώστε να μην... ανοίξει περισσότερο η ψαλίδα της διαφοράς.

Όμως τα πράγματα άλλαξαν στην 4η περίοδο καθώς ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σερί 15-0 και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 67-73 στο 37' έχοντας υποχρεώσει τους «πράσινους» σε πραγματικό μπλακ άουτ μένοντας στο απόλυτο «μηδεν»! ! Ουσιαστικά το επιμέρους σκορ των «ερυθρολεύκων» ήταν 26-8 (!) έχοντας επιστρέψει από -12 του 25'. Και όσο οι «πράσινοι» παρέμεναν χωρίς σκορ άλλο τόσο δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσαν τους πρώτους πόντους τους ύστερα από επτάμιση λεπτά στην 4η περίοδο και αυτούς ύστερα από δύο βολές του Ουάιτ για το 69-73.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε την εμπειρία για να διαχειριστεί το παιχνίδι στο τελευταίο δίλεπτο (69-75 στο 38') αφήνοντας τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο έφτασε στην κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81