OPEN Μασσαλίας: Το σήκωσε και φέτος ο Στέφανος Τσιτσιπάς

O Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο για φέτος, καθώς όπως και πέρυσι, θριάμβευσε στο Open 13 της Μασσαλίας.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε στον τελικό τον πολύ ταλαντούχο 19χρονο Καναδό Φελίξ Οζέ – Αλιασίμ με 2-0 σετ (6-3, 6-4).

O Τσιτσιπάς νίκησε τον αντίπαλο του σε 86 λεπτά και έφτασε στην κατάκτηση του 5ου τίτλου της καριέρας του.

Παράλληλα, είναι μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που κατακτά τον τίτλο για δεύτερη σερί φορά και ο πρώτος μετά από το 1998.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Τσιτσιπάς στο πρώτο σετ έκανε break στο 4ο game, για το 3-1, και κράτησε το προβάδισμα ως το τελικό 6-3, σβήνοντας και τρία break point στο 9o game.

Στο 2ο σετ μετά το 3-3 έδειξε χαρακτήρα, καθώς πήρε πάλι το προβάδισμα με break για το 4-3, για να φτάσει τελικά στη νίκη και στον τίτλο με 6-4.

Η 5η κούπα

O 21χρονος άσος κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στη Στοκχόλμη τον Οκτώβριο του 2018, ενώ το 2019 είχε κερδίσει 3 τίτλους, στη Μασσαλία, στο Εστορίλ και στο ATP Finals του Λονδίνου. Για το 2020, ήταν ο πρώτος τελικός και ο πρώτος τίτλος του.

Το πλέον αξιοσημείωτο για τον Έλληνα τενίστα είναι πως και τις δύο φορές που κατέκτησε τον τίτλο δεν έχασε σετ.