Θρύλος ο Ναδάλ, πήρε το 12ο Ρολάν Γκαρός και το 18ο Γκραν Σλαμ! (εικόνες &video)

Eίναι ένας ζωντανός θρύλος του τένις, ο καλύτερος -μακράν του δεύτερου- στην ιστορία του αθλήματος στις χωμάτινες επιφάνειες και ο δεύτερος όλων των εποχών πίσω από τον Ρότζερ Φέντερερ σε κατακτήσεις Γκραν Σλαμ. Ο Ράφα Ναδάλ επιβεβαίωσε την κυριαρχία του στο Παρίσι νικώντας κατά κράτος τον Ντομινίκ Τιμ με 3-1 σετ (6-3, 5-7, 6-1, 6-1) στον τελικό και πανηγύρισε την κατάκτηση του ανεπανάληπτου 12ου Ρολάν Γκαρός στην καριέρα του και του 18ου τίτλου Γκραν Σλαμ (ο Φέντερερ έχει 20)!

Ο εξαιρετικός στο χώμα Τιμ, ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 4 στον κόσμο, άντεξε μόλις δύο σετ απέναντι στον αριστερόχειρα Ισπανό (νο.2 στο Ranking), που μετά την ισοφάριση του Αυστριακού σε 1-1 σετ, ήταν καταιγιστικός. Στα δύο επόμενα σετ έχασε μόλις δύο γκέιμ και γνώρισε την αποθέωση στο αγαπημένο του γήπεδο, όπου τα τελευταία 15 χρόνια έχει κατακτήσει τον τίτλο 12 φορές! Εσπασαν το μονοπώλιο μόνο ο Φέντερερ το 2009, ο Βαβρίνκα το 2015 και ο Τζόκοβιτς το 2016...

Το γεγονός ότι ο Ναδάλ κατά τη διάρκεια της καριέρας του έχει ηττηθεί μόλις 39 φορές σε σύνολο 475 αγώνων καταδεικνύει το μέγεθος του μύθου που έχει χτίσει στα χωμάτινα κορτ, όπως επίσης κι ότι έχει 93 νίκες σε 95 αγώνες στο Ρολάν Γκαρός!

Ισορροπία στα δύο πρώτα σετ

Το πρώτο σετ άρχισε ισορροπημένα για τους δύο παίκτες μέχρι που ο Τιμ έκανε το... λάθος να σπάσει το σερβίς του Ναδάλ παίρνοντας προβάδισμα (2-3). Ο Ισπανός πείσμωσε, κι όχι μόνο απάντησε με break στο break (3-3), αλλά με τέσσερα γκέιμ στη σειρά, πήρε το πρώτο σετ (6-3) σε 56 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Τιμ πάντως δεν έδειξε να επηρεάζεται από το προβάδισμα του Ναδάλ. Διατήρησε το παιχνίδι του σε υψηλό επίπεδο, κράτησε το σερβίς του (όπως και ο Ισπανός) και στο καθοριστικό 12ο γκέιμ, λίγο προτού το σετ οδηγηθεί στο τάι μπρέικ, έκανε break στον Ναδάλ και κατέκτησε το σετ με 7-5 σε 51 λεπτά, ισοφαρίζοντας 1-1 στα σετ.

Ο Ναδάλ μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο σετ, αποδεικνύοντας γιατί θεωρείται ο βασιλιάς στο χώμα. Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Τιμ, ο οποίος δίχως να πάρει ανάσα βρέθηκε να χάνει γρήγορα γρήγορα με 4-0. Κι εν τέλει ο Ισπανός τελείωσε το σετ με 6-1 και τρία break μόλις σε 28 λεπτά! Με την ίδια φόρα μπήκε και στο τέταρτο σετ, όπου παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Τιμ, νίκησε και πάλι με 6-1 γκέιμ συνεχίζοντας να γράφει χρυσή ιστορία στα κορτ του Ρολάν Γκαρός...